Aktuality

Zpět

SmVaK Ostrava: efektivní a rychlé odstraňování poruch ve vodovodní síti

Ostrava, 23. 2. 2024 - Čtyři hodiny a čtyřicet pět minut. To je doba, za kterou dokáží pracovníci zásahových středisek Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava v průměru odstranit poruchu, která vedla k přerušení dodávek pitné vody. Tohoto v celorepublikovém srovnání skvělého výsledku se podařilo dosáhnout při důrazu, který je kladen na bezpečnost práce spočívající v důsledném pažení výkopů předtím, než do nich vstoupí vodárenští pracovníci.
 

Včasné odstraňování poruch je jedním z důvodů dlouhodobě klesajících ztrát ve vodovodní síti a snižování objemu vody nefakturované, kdy v roce 2023 došlo v meziročním srovnání k poklesu o 355 tisíc metrů krychlových na 5 392 tisíc metrů krychlových. Hodnota vody nefakturované představuje objem vody, která se ztratí v síti a nedorazí k odběrateli, k čemuž je připočítána voda nezbytná pro provoz celého vodárenského systému, která se využívá například pro čištění vodojemů nebo odkalování sítě.

Voda nefakturovaná a ztráty v síti
Zatímco v roce 1996 činil podíl vody nefakturované ve vodovodní síti v České republice více než 34 % a v oblasti působnosti SmVaK Ostrava více než 28 %, například v roce 2019 klesla tato hodnota na úrovni země na 17 %, v lokalitách zásobovaných SmVaK Ostrava na 16,5 %. V roce 2023 činil podíl vody nefakturované ve vodovodní síti SmVaK Ostrava 12,9 %.
Další relevantní hodnotu představují ztráty ve vodovodní síti. Zatímco v roce 2019 a 2020 v oblasti působení SmVaK Ostrava činily 12,3 % (na úrovni celé země šlo zhruba o 15 %), v roce 2023 se jednalo pouze o 9,91 %.


SmVaK Ostrava investovaly v letech 2000–2023 do výroby a distribuce pitné vody více než šest a půl miliardy korun, přičemž tato částka dlouhodobě roste, v roce 2023 činila téměř 383 milionů korun, další desítky milionů směřovaly do oprav. Právě tyto investice směřující také do obnovy vodovodní sítě a opravy mají zásadní dopad na objem ztrát během transportu vody z úpraven vody přes vodojemy do kohoutků v domácnostech.
S ohledem na investice do infrastruktury, moderních technologií při výrobě pitné vody a technologií na online sledování průtoků, tlaků v síti, měření spotřeby vody u koncových spotřebitelů se dlouhodobě daří snižovat ztráty ve vodovodní síti. Nedílnou součásti k tomu přispívá rychlost vyhledání skrytých poruch, multikriteriální vyhodnocování vodovodních řadů a efektivita při odstraňování poruch.
 

Online nástroj identifikující poruchy
K tomu, aby mohly být poruchy včas identifikovány a efektivně odstraňovány, což spolu s dalšími faktory, jako jsou investice do vodárenské infrastruktury, vede ve svém důsledku k poklesu ztrát ve vodovodní síti, využívají SmVaK Ostrava také aplikaci Monitor úniků.
Ta vznikla ve spolupráci SmVaK Ostrava a technologické společnosti DHI zabývající se vývojem a implementací chytrých řešení a technologií pro vodárenství, byla oceněna v roce 2022 soutěži Chytrá města v kategorii Město s více než 200 000 obyvateli. Výsledné ohodnocení skvěle koresponduje s výsledky, které v dané oblasti vodárenská společnost v uplynulých letech dosáhla.
„Pokles objemu ztrát vody v trubní síti je kromě investic do infrastruktury a dlouhodobé provozní činnosti, která začíná systematickým sledováním a vyhodnocováním stavu sítě až po včasné odstraňování zjištěných úniků, také výsledkem fungování online aplikace Monitor úniků, který jsme vyvinuli se společností DHI. Cílem jejího dalšího využívání je pokračování v trendu snižování objemu pitné vody, která nedorazí do domácností ke konečným odběratelům,“ říká ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

 

Monitor úniků je specializovaný software pro sběr dat a vyhodnocování úniků pitné vody v síti, který je vypočítáván na základě průtoku nočního minima. Vyhodnocení probíhá na základě sledování nočních nátoků do stanovených distriktů. Naměřená data jsou získávána z dispečerského systému, který sleduje a měří nátoky a odtoky pitné vody do lokalit. Na základě ekonomického hodnocení lze rozhodnout o prioritách odstraňování úniků podle závažnosti. Monitoring úniků tedy představuje komplexní program pro sledování, vyhodnocování a řízení úniků vody na vodovodní síti.
Jen pro představu, v současné době je v monitoringu úniků 4 666 kilometrů vodovodní sítě rozdělené do více než 800 distriktů s téměř 1 300 senzory, které celkově poskytují 130 tisíc dat za jeden den,“ vysvětluje Koníř.

Společnost provozuje také nonstop bezplatnou poruchovou linku 800 292 300, kam je možné případné poruchové události hlásit. Aktuální stav pro všechny lokality, jichž se poruchy nebo plánované odstávky v dodávkách pitné vody týkají, je také možné sledovat na www.smvak.cz v sekci Poruchy a odstávky. Zde je také formou mapy znázorněna dotčená oblast, stejně jako jsou uvedeny předpokládané časy, kdy bude porucha odstraněna, případně plánovaná odstávka ukončena.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí, manažer vnějších vztahů

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz