Aktuality

Zpět

Společnost SmVaK snižuje svou uhlíkovou stopu. Realizuje konkrétní opatření

Díky využití hydroenergetického potenciálu vody v malých vodních elektrárnách a využití zbytkového plynu v kogeneračních jednotkách nevznikne při činnosti společnosti ročně téměř 5 500 tun CO2.

Ostrava 20. 4. 2016 – Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava se rozhodla komplexně analyzovat, jakým způsobem ovlivňuje její činnost okolní životní prostředí z hlediska emisí skleníkových plynů. Proto v souladu s normou ČSN ISO 14064-1 detailně popsala svou uhlíkovou stopu. Nadále chce pokračovat v aktivitách vedoucích k jejímu snižování. Realizované kroky se ukázaly jako efektivní.

„Pro výpočet uhlíkové stopy společnosti byla zpracována metodika, jejíž správnost a úplnost byla ověřena nezávislou auditorskou společností TÜV SÜD Czech s.r.o. Současně byl ověřen i výpočet uhlíkové stopy společnosti za období roku 2014, který byl zvolen za referenční rok. Bude tedy sloužit pro porovnání vývoje uhlíkové stopy naší společnosti v dalších letech,“ říká manažerka kvalita SmVaK Martina Javorková.

Skleníkovými plyny, jejichž zdroje byly u společnosti identifikovány, jsou oxid uhličitý (CO2), metan (CH4) a oxid dusný (N2O). Ty jsou souhrnně vyjadřovány ve formě ekvivalentního množství oxidu uhličitého podle mezinárodně uznávaného vzorce.

Celková uhlíková stopa společnosti se sleduje ve třech skupinách. První z nich s názvem SCOPE  1 tvoří přímé emise v souvislosti se spotřebou pohonných hmot, zemního plynu, koksu a lehkých topných olejů, dále celkový rozptýlený metan při procesu čištění odpadních vod a emise oxidu dusného z biologických reaktorů čistíren odpadních vod.

Druhou skupinu (SCOPE 2) tvoří emise související s nakoupenou elektrickou energií a teplem. Poslední skupinou (SCOPE 3) jsou emise související se spotřebou chemických látek, s dopravou kalů zajišťovanou externími dopravci a dále emise oxidu dusného z již vyčištěných odpadních vod. V rámci této skupiny jsou zahrnuty také emise pocházející z činností dodávaných externími dodavateli.
„V roce 2014 se na celkové uhlíkové stopě nejvýrazněji podílela nakoupená elektrická energie, na kterou připadla téměř polovina vypuštěných emisí, čtvrtina měla příčinu v rozpuštěném metanu, v šesti procentech jde o spotřebu pohonných hmot. Další faktory mají výrazně menší podíl,“ konkretizuje výsledky Javorková.

Analýza reflektovala aktivity společnosti SmVaK v oblasti výroby elektrické energii využitím hydroenergetického potenciálu vody, případně kogeneračních jednotek v areálech čistíren odpadních vod. Zahrnuta byla také výroba tepla z bioplynu vznikajícího v rámci kalového hospodářství v areálech čistíren odpadních vod. „Díky tomu, že naše společnosti provozuje sedm malých vodních elektráren, nevzniklo v roce 2014 téměř 1 884 tun CO2, díky výrobě elektřiny v kogeneračních jednotkách nevzniklo 2 161,6 tun CO2. Využitím bioplynu pro výrobu tepla jsme nemuseli do ovzduší vypustit 1 428,3 tun CO2. Ukazuje se, že naše aktivity v této oblasti mají smysl, a chceme je rozvíjet i nadále,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Anatol Pšenička.

V současnosti jsou vytipována tři místa, kde by výstavba malé vodní elektrárny mohla dávat vzhledem k průtoku a spádu vody ekonomický smysl s finanční návratností do pěti let. Lam proběhnou detailnější ekonomicko-technické studie a podle výsledků bude naplánována případná realizaci v dalších letech.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz

 

Pro editory

 

  • Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v ČR.
  • Hlavní výrobní činností je výroba a dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod.
  • V roce 2015 společnost vyrobila 64 448 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá spotřebě na obyvatele a den u vody fakturované celkem 129 litrů, u vody fakturované domácnostem 88 litrů.
  • Společnost SmVaK Ostrava provozuje kanalizační síť s délkou 1744 kilometrů v 76 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 521 000 obyvatel. V provozu je 111 kanalizačních čerpacích stanic a 65 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 268 680 m3 za den. V roce 2015 odváděla společnost odpadní vodu z 52 171 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.
  • Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 121 vodojemů systému je 302 060 m3 vody.
  • Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.