44 milionů do čistírny odpadních vod v Dolním Benešově
Ostrava, 30. 4. 2025 – Během rekonstrukce čistírny odpadních vod v Dolním Benešově došlo kromě celkové obnovy stavebních objektů a technologického vystrojení také ke zkapacitnění a zefektivnění jejího provozu. Součástí byla obnova samotného areálu díky rekonstrukci komunikací a ostatních obslužných i vegetačních ploch. Stavba začala v roce 2023, nyní probíhají dokončující práce, které pozdržely loňské povodně.
Jádrem čistírny odpadních vod v její biologické části byly dvě aktivační nádrže, které byly již částečně modernizovány v letech 2016-2019, a dvě dosazovací nádrže. Nyní byla čistírna doplněna o novou dosazovací nádrž, která navýšila její kapacitu, a bude možné odvádět odpadní vodu od dalších obyvatel města.
Kalové hospodářství bylo tvořeno objektem železobetonové kruhové nádrže s objemem 250 metrů krychlových. Přebytečný kal čerpaný do tohoto objektu měl nízkou sušinu, kalojem nebyl vybaven mícháním, problematické bylo také stahování kalové vody. V důsledku toho byl odvážen k dalšímu zpracování kal s nízkou sušinou. Zásadním prvkem modernizace kalového hospodářství bylo jeho doplnění o zahušťovací zařízení. Proces odkalování a zahušťování přebytečného kalu byl zautomatizován. Kalojem byl osazen míchadlem, je nově zastřešen a barevně sjednocen s dalšími objekty, které prošly rekonstrukcí vnějšího vzhledu.
Díky zahuštění přebytečného kalu je podstatně redukováno množství kalu určeného k přepravě do areálu čistírny odpadních vod v Opavě. Pomyslnou tečkou za rekonstrukcí čistírny bude vyvložkování odtokového potrubí sanačním skelným rukávcem napuštěným pryskyřicí a vytvrzovaným UV zářením pro zajištění vodotěsnosti potrubí.
„Během stavby byla biologická linka doplněna o třetí dosazovací nádrž stejných parametrů, jako jsou stávající nádrže. Stávající hrubé předčištění před areálem čistírny bylo nahrazeno novým integrovaným předčištěním, které je nově nainstalováno v prostoru u aktivačních nádrží,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Slovníček pojmů
Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.
Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.
Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.
Česle – technologické zařízení sloužící k odstranění plovoucích nečistot v odpadní vodě. Zachycené nečistoty se nazývají shrabky.
Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky
Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.
Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.
Kontakt:
Mgr. Marek Síbrt
mluvčí, manažer vnějších vztahů
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.
tel. 725 500 509
e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz