Čistírna v Karviné bude ještě efektivněji odstraňovat dusík z vody

Na konci druhého červnového týdne bylo předáno pracoviště zhotoviteli a odstartoval významný modernizační projekt. Investice dosáhne pěti milionů korun a hotovo bude v září.

Ostrava 15. 6. 2017 – Cílem projektu je využít část třetího koridoru aktivační nádrže, který v současnosti slouží jako rezerva a není vystrojen technologiemi, k další redukci objemu dusíku ve vyčištěné vodě. Právě odpovídající odstranění tohoto prvku a jeho sloučenin z vody je nejsledovanějším parametrem z hlediska kvality celého procesu.

„Čistírna odpadních vod v Karviné byla dimenzována na vyšší objem čištěných odpadních vod, než je současná realita. Aktivační nádrž, která tvoří pomyslné srdce čistírny odpadních vod, a je zde za přístupu vháněného vzduchu odstraňována naprostá většina organického znečištění vody, ale dokáže do jisté míry odbourávat i sloučeniny dusíku a fosforu. Aktivační nádrž má v Karviné tři koridory. My v současnosti používáme pouze dva, a tato kapacita je pro nás dostatečná. Třetí z nich je technologicky nevystrojen a slouží fakticky jako rezerva. Proto jsme se jeho část rozhodli využít,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Část třetího koridoru bude tedy použita k takzvané postdenitrifikaci. Jde o proces, kdy se nežádoucí dusičnany ve vodě přeměňují na oxidy dusíku a plynný dusík. Známým zdrojem dusíku jsou fekálie, ale také hnojiva používaná v zemědělství. Přítomnost tohoto prvku ve vodě vytváří vhodné prostředí pro růst řas a sinic.

Projekt zahrnuje stavební oddělení poslední části třetího koridoru aktivační nádrže a vytvoření nádrže sloužící k postdenitrifikaci, propojení všech potřebných součástí čistírny s nově technologicky vystrojenou nádrží, ale také například instalaci čerpadel, elektroinstalace, měření a regulace.

Původní čistírna odpadních vod v Karviné byla vybudována v roce 1961. Postupně byla modernizována a rozšiřována. Nové moderní zařízení za více než 400 milionů korun bylo vybudováno v letech 1998-2001. Čistírna má kapacitu 88 tisíc ekvivalentních obyvatel a denně dokáže zpracovat až 30 tisíc krychlových metrů odpadních vod.

 

Poznámky

Česle – technologické zařízení sloužící k odstranění plovoucích nečistot v odpadní vodě. Zachycené nečistoty se nazývají shrabky.

Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky

Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.

Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.

Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.

Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.

Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz

Pro editory

  • Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v ČR.
  •  
  • Hlavní výrobní činností je výroba a dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod.
  • V roce 2016 společnost vyrobila 62 036 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá spotřebě na obyvatele a den u vody fakturované celkem 128 litrů, u vody fakturované domácnostem 88 litrů.
  •  
  • Společnost SmVaK Ostrava provozuje kanalizační síť s délkou 1837 kilometrů v 80 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 522 000 obyvatel. V provozu je 67 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 271 169 m3 za den.
  •  
  • V roce 2016 odváděla společnost odpadní vodu z 54 105 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.
  •  
  • Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 112 vodojemů systému je 300 668 m3 vody.
  •  
  • Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.