ČOV v Tiché na Novojičínsku projde zásadní rekonstrukcí

Díky investici za 3,4 milionu korun projdou obnovou stavební objekty i technologické zařízení provozu

Ostrava 3. 4. 2017 – Čistírna odpadních vod v Tiché poblíž Frenštátu pod Radhoštěm projde od dubna do října letošního roku významnou modernizací. Čistírna má kapacitu pro čištění odpadních vod 1250 ekvivalentních obyvatel, byla postavena v roce 1995 a tomu také odpovídá technický stav stavebních objektů a technologického zařízení, které vyžadují komplexní rekonstrukci.

 „Je zřejmé, že vzhledem k době, od kdy je čistírna v provozu, je její zásadní obnova nezbytná. V průběhu stavby musíme sanovat stávající betonové a ocelové konstrukce, namontujeme přístřešky pro ochranu aeračních zařízení, provedeme výkopy pro kabelová vedení a upravíme terén okolo nádrží,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Rekonstrukcí projde ale také technologická část čistírny. Instalovány budou dvě čerpadla ve vstupní čerpací stanici, nové česle sloužící k zachycování hrubých nečistot na přítoku odpadní vody do čistírny, dvě míchadla, sondy pro měření koncentrace rozpuštěného O2, nové odtokové žlaby v dosazovací nádrži, propojovací potrubí a další náležitosti. Součástí stavby bude také rekonstrukce rozvodů silnoproudu.

„Do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod letos investujeme 220 milionů korun, další desítky milionů budou směřovat do oprav. V okrese Nový Jičín půjde do této oblasti více než 43 milionů korun. Připravujeme například významný projekt v čistírně odpadních vod v Novém Jičíně, kde bude rekonstruován objekt hrubého čištění, a plánujeme výstavbu dešťové zdrže, která zajistí čištění maximálního objemu odpadních vod v době silných dešťů.  Jako privátní společnost, která vlastní i provozuje vodohospodářskou infrastrukturu, nemůžeme čerpat dotace. Přesto jsme od roku 2000 do loňska do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod investovali z našich vlastních zdrojů téměř 3,7 miliardy korun,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Poznámky

Česle – technologické zařízení sloužící k odstranění plovoucích nečistot v odpadní vodě. Zachycené nečistoty se nazývají shrabky.

Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky

Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.

Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.

Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.

Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.

Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz

 

 

 

 

 

 

Pro editory

 

  • Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v ČR.
  • Hlavní výrobní činností je výroba a dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod.
  • V roce 2016 společnost vyrobila 62 036 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá spotřebě na obyvatele a den u vody fakturované celkem 128 litrů, u vody fakturované domácnostem 88 litrů.
  • Společnost SmVaK Ostrava provozuje kanalizační síť s délkou 1837 kilometrů v 80 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 522 000 obyvatel. V provozu je 67 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 271 169 m3 za den. V roce 2016 odváděla společnost odpadní vodu z 54 105 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.
  • Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 112 vodojemů systému je 300 668 m3 vody.
  • Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.