Zpět

SmVaK Ostrava po osmé podpoří zaměstnance aktivní v neziskové sféře

V programu Plaveme v tom spolu! pro zaměstnance, kteří usilují o zvýšení kvality života ve svém regionu aktivitou v neziskovém sektoru, rozdělí vodárenská společnost 300 000 korun

Ostrava, 5. 1. 2023 – K více než 130 projektům neziskových organizací, v nichž působí zaměstnanci SmVaK Ostrava, podpořeným v minulých sedmi letech, se přidají v roce 2023 další, které získají prostředky na užitečné, přínosné a zajímavé projekty. Vodárenská společnost potvrzuje, že si váží zaměstnanců, kteří se ve volném čase a obvykle bez nároku na odměnu věnují obecně prospěšným aktivitám. Uvědomuje si, že si tito lidé zaslouží podporu. Proto již po osmé vyhlásila grantový program Plaveme v tom spolu! Meziročně se s ohledem na situaci v ekonomice zvýšila částka, která může být rozdělena, z 250 na 300 tisíc korun.

„Pustili jsme se do tohoto programu před osmi lety a neměli přesnou představu, jakým směrem se bude z hlediska zaměření dále ubírat. Postupně se etabloval, úspěšně rozvíjel a byly díky němu podpořeny desítky užitečných projektů v sociální, zdravotní, ekologické, kulturní nebo sportovní oblasti. Před třemi lety situaci zásadně zkomplikoval příchod neznámého onemocnění covid-19. Neziskové organizace musely stejně jako subjekty ve všech dalších oblastech veřejného života za běhu měnit své plány, transformovat některé projekty a řadu akcí v důsledku protipandemických opatření rušit. Naše podpora neustala ani během této doby a vždy jsme našli s neziskovými organizacemi cesty, jak pomoci realizovat projekty k rozvoji občanské společnosti v regionu, kde působíme. Nyní je čas se posunout dále,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.


Díky podpoře vodárenské společnosti, ale především aktivní volnočasové činnosti jejích zaměstnanců, byla realizována řada projektů, které pomáhají zlepšovat kvalitu života, jsou v mnoha oblastech užitečné a také přinášejí radost. Lidé, kteří jim pomáhají na svět, o tom, jak prožít život aktivněji, smysluplněji nebo veseleji pouze neteoretizují, ale sami k tomu elánem, nasazením a aktivitou přispívají. „Za to si zaslouží respekt. Myslím, že kromě všech těžkostí a často bolestných zkušeností vychází neziskové organizace z covidového období silnější, efektivnější a flexibilnější v tom, jak dokáží operativně přizpůsobovat svou činnost aktuální situaci. Jsem pevně přesvědčen o tom, že také letos se bude o podporu ucházet řada zajímavých a užitečných projektů, které pomohou učinit život lidem v našem regionu jednodušší, příjemnější nebo třeba veselejší. Rozdělujeme s ohledem na ekonomickou situaci více prostředků než v minulosti, protože prakticky všechny vstupy se výrazně prodražují. Ačkoliv si uvědomujeme, že podpora pro jednotlivé projekty se nemusí jevit závratně vysoká, přesto vodárenskou metaforou můžeme říct, že z malých kapek podpory mohou vzniknout proudy potřebných a zajímavých projektů a akcí. A to bezpochyby platí,“ říká Anatol Pšenička.
 

Zaměstnanci SmVaK Ostrava mohou podávat žádosti od 5. do 23. ledna. V polovině února bude po projednání doručených projektů oznámeno, které organizace podporu získají.
Zaměstnanci v roce 2022 předložili 20 projektů s celkovými rozpočty v úhrnné výši 1 845 308 Kč. Požadovaná výše podpory činila 429 100 Kč. Komise doporučila podporu vybraných projektů v celkové výši 250 000 Kč.
Pomoc získaly například Klub bechtěreviků ČR nebo spolek ITY ze Starého Jičína pečující o rodiny vychovávající dětmi s poruchou autistického spektra. Podpořeny byly také aktivity dobrovolných hasičů v Bohumíně – Kopytově nebo Petřvaldu na Novojičínsku. Technické a materiálové vybavení si díky programu mohli koupit také sportovní a záchranářští kynologové, mladí fotbalisté v Darkovičkách, dětské mažoretky v NatEli Dance nebo charitativní obchůdky organizace ADRA. Podpořeny byly také letní tábory pro děti, sportovní soustředění klimkovických badmintonistů nebo aktivity dětských horolezců z Frýdku-Místku

Za dobu existence programu bylo mezi neziskové organizace rozděleno zhruba jeden a půl milionu korun.

 


 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, manažer vnějších vztahů/mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

Telefon: 725 500 509
E-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz