Žáci jsou zpět ve školách a opět zachraňují Strom života před dopady sucha

Vzdělávací program vytvořený ve spolupráci SmVaK Ostrava a expertů na inovativní formy vzdělávání se vrací do škol a upozorňuje na nutnost efektivního zacházení s vodními zdroji

 

Ostrava 7. 9. 2018 – V dubnu 2016 odstartoval v základních školách v Moravskoslezském kraji vzdělávací program o významu vody pro člověka a životní prostředí. Vodárenská společnost jím mimo jiné reagovala na mimořádně suchý a horký rok 2015. Dobrodružný příběh, díky němuž se žáci šestých a sedmých tříd učí efektivně zacházet s vodními zdroji a vstřebávají základní informace o chemických a fyzikálních vlastnostech vody, je více než aktuální i letos. Sucho postihlo nejen Českou republiku, ale i další evropské státy. Program se proto vrací do škol, které postupně zaplňují kalendář her na celý školní rok.

 

Hry se za dva roky její existence zúčastnilo více než 2000 dětí. V minulém období si získala ve školách takovou popularitu, že byly všechny termíny pro daný školní rok beznadějně obsazeny. Kvalitu Stromu života ocenili také odborníci, když program postoupil mezi dvanáct nejlepších a nejinovativnějších vzdělávacích programů u nás v prestižní soutěži Eduina (www.eduina.cz).

 

Vzdělávací hra dětem zážitkovou formou přibližuje význam vody pro životní prostředí a člověka. Je vůbec první svého druhu v České republice, která se komplexně zabývá danou problematikou a využívá přitom metodu Edularp (z anglického educational live action role playing – hraní rolí na živo). Výhodou pro školy je to, že realizátoři přijedou přímo za dětmi do škol a program je poskytovaný bezplatně.

Moderní způsob výuky je všechno jiného než pouhé memorování suchých dat. Kromě nevšedního zážitku, kdy žáci bojují, aby zabránili přírodní katastrofě způsobené neefektivním zacházením s vodou, si odnesou celou řadu vědomostí o vodě a jejím významu pro náš život i okolní přírodu, které získají formou pokusů a osobní zkušeností s emočním prožitkem. Během několika hodin se ve třídách, jídelnách nebo tělocvičnách může odehrát přírodní katastrofa. To v případě, že dětské týmy nepochopí, že voda je nezbytnou podmínkou život na zemi. Zkušení animátoři v kostýmech bájných a záhadných postav, ale musí přesvědčit jednotlivé týmy, které původně soupeřily, aby dokázaly spolupracovat a uchránit vodní zdroje i Strom života, který by jinak uhynul.

Hra rozvíjí měkké dovednosti jako komunikace, spolupráce nebo řešení specifických problémů v praxi.

„Ukazuje se, že jsme hru začali vyvíjet a uvádět v život ve správný čas. Efektivní a odpovědné nakládání s vodními zdroji se stává ve společnosti stále důležitějším tématem s ohledem na to, jak nám příroda vrací to, co jsme jí v minulých desetiletích necitlivým chováním a nesmyslnými aktivitami způsobili. V současnosti je nezpochybnitelné, že svůj přístup k přírodě a významu vody v ní musíme změnit. Jinak nás čekají velké problémy. Strom života na to do značné míry reaguje. Neučí děti jen to, jak se voda fyzikálně a chemicky chová. Názorně jim na příběhu demonstruje, jaké dopady může neefektivní a bezohledné zacházení s vodou pro přírodu i člověka mít. Když si děti odnesou ze hry toto poučení do života, pak jednoznačně splnila svůj účel,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

V současnosti se testuje inovovaná verze hry, která bude zaměřená na nejvyšší ročníky základních škol a víceletá gymnázia. Zaměřena by měla být na odpadní vodu a bude reflektovat ekonomické aspekty nakládání s vodou. Do škol naostro vstoupí během několika týdnů.

 

 

 


 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz