Na Karvinsku finišují tři projekty modernizace vodovodů

S koncem letních prázdnin bude v Havířově a Karviné zmodernizováno 1275 metrů vodovodních řadů za téměř 8 milionů korun

 

Ostrava 24. 8. 2017 – Další tři projekty směřující do obnovy infrastruktury pro dodávky pitné vody budou dokončeny v posledním srpnovém týdnu v Havířově a Karviné. Již na začátku prázdnin bylo za více než šest a půl milionu rekonstruováno 642 metrů vodovodní sítě a související infrastruktury z poloviny padesátých let minulého století v Chopinově, Třeneckého, Sadově a Šmeralově ulici v Havířově. Na konci září pak bude hotova modernizace vodovodních sítí v Karviné – Novém Městě na Brožíkově ulici a v ulici U Bažantnice.

Důvodem rekonstrukce 430 metrů dlouhého vodovodního řadu z druhé poloviny šedesátých let minulého století ve Frýdecké ulici v Havířově – Bludovicích je především jeho poruchovost. Ocelové potrubí bylo nahrazeno potrubím z vysokohustotního polyethylenu. „Zhruba 230 metrů řadu je obnoveno bezvýkopovou technologií řízeného vrtání. Díky tomu minimalizujeme dopad naší činnosti na zeleň i zpevněný povrch,“ říká technický ředitel SmVaK Ostrava Martin Veselý. Investice si vyžádá 2,3 milionu korun.

Na Hlavní třídě a ulicích Komenského, respektive Stavbařská se dokončuje rekonstrukce 495 metrů vodovodního řadu z roku 1981. Důvodem je vysoká poruchovost. Více než 154 metrů sítě bylo v místech křížení komunikací položeno bezvýkopovou technologií řízeného vrtání. Přepojeno bylo během stavby také 11 plastových a vyměněno osm ocelových přípojek. Výše investice dosáhla 3,1 milionu korun.

 

V Karviné-Mizerově se v těchto dnech dokončují práce na rekonstrukci 350 metrů ocelového řadu z druhé poloviny šedesátých let kvůli jeho vysoké poruchovosti. Přepojeno bylo 22 plastových přípojek a vyměněny čtyři kovové přípojky. Náklady přesáhnou 2 miliony korun.

Poznámka

Bezvýkopová technologie řízeného horizontálního vrtání je výhodná nižšími náklady v porovnání s výkopovými metodami, ale také rychlostí provedení. V případě, že je vodovod budován pod zpevněnou komunikací, odpadá nutnost odstávek a objížděk pro vozidla. Metoda je také ekologičtější, protože se při ní nepráší, není nutné likvidovat stávající komunikaci a asfaltovat novou. Vhodná je také pro instalaci potrubí v nepřístupných místech, například pod vodními toky nebo železničními tratěmi.

Do povrchu je při tomto způsobu výstavby nutné zasahovat u startovací a cílové jámy, jejichž účelem je také manipulace s vrtnými technologiemi.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz