Čistírny ve Štramberku a Kopřivnici procházejí významnou modernizací

Po první etapě modernizace v roce 2015 startuje rekonstrukce druhé linky čistírny odpadních vod ve štramberské části Bařiny.

Ostrava, 23. 8. 2018 – Za devět milionů korun zmodernizují Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava druhou linku mechanicko-biologické čistírny odpadních vod ve Štramberku-Bařinách. Stavba proběhne obdobným způsobem jako první etapa, hotovo by mělo být do konce roku. Modernizovat se bude čistírna odpadních vod také ve vedlejší Kopřivnici, připravuje se také rekonstrukce druhé čistírny ve Štramberku – části Kanada. Ta by měla proběhnout v příštím roce a vyjde na více než 15 milionů korun.

Ve Štramberku-Bařinách budou sanovány a upraveny stávající stěny betonové nádrže. „Celou technologickou linku čištění nově vybavíme. Ať již jde o srdce čistírny – aktivační nádrž – s nitrifikací a předřazenou denitrifikací, nebo účinnou separaci kalu v kruhové dosazovací nádrži. V ní vybudujeme také nové nátoky z aktivační nádrže, odtokové žlaby dovybavíme nornými stěnami a odtahem plovoucích nečistot včetně doplnění čerpadla pro vnitřní cirkulaci a míchadla pro denitrifikaci,“ popisuje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Vyměněny budou také provozní rozvody silnoproudu a upraven bude systém řízení provozu.
Čistírna byla vybudována v roce 1984, je projektována pro 4000 obyvatel a za rok dokáže vyčistit 365 tisíc kubíků odpadní vody.

Za sedm a půl milionu korun bude rekonstruována usazovací nádrž v čistírně odpadních vod v Kopřivnici. Železobetonová konstrukce nádrže je důsledkem doby provozu v agresivním prostředí a klimatických vlivů značně opotřebována stejně jako její technologické vystrojení. Potrubí odvádějící kal a plovoucí nečistoty je značně zkorodováno a má omezenou funkčnost, proto bude systém změněn a instalována do nádrže čerpadla.

„Rekonstruujeme technologické zařízení druhé usazovací nádrže v kopřivnické čistírně odpadních vod včetně dvou armaturních komor s čerpadly pro odvádění kalu z obou usazovacích nádrží, vybudujeme také nové výtlačné potrubí kalu. Doplníme, rozšíříme, případně nově vybudujeme také různá měřicí zařízení důležitá pro provoz a monitoring jednotlivých parametrů,“ popisuje Tlolka.
Stavební oprava nádrže bude spočívat v sanaci vnějších a vnitřních ploch železobetonové konstrukce nádrže včetně dvou armaturních komor. Hotovo by mělo být do konce roku.
Původní čistírna odpadních vod v Kopřivnici byla vybudována již na počátku šedesátých let minulého století. Od té doby prošla řadou modernizací. Poslední významná rekonstrukce proběhla v roce 2012. Je projektována na vyčištění 3,1 milionu kubických metrů odpadní vody ročně, což představuje ekvivalent pro téměř 30 tisíc lidí.

V letošním roce byla na Novojičínsku také modernizována technologie systému řízení provozu v čistírnách odpadních vod ve Frenštátě pod Radhoštěm a Odrách. Pro příští rok se chystá významná rekonstrukce čistírny odpadních vod ve Štramberku-Kanadě, která byla vybudována na konci minulého tisíciletí.

 

Slovníček pojmů

Česle – technologické zařízení sloužící k odstranění plovoucích nečistot v odpadní vodě. Zachycené nečistoty se nazývají shrabky.

Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky

Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.

Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.

Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.

Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.

Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz