Čistírna ve Frýdku-Místku bude mít lépe provzdušněné srdce

Díky opravě za šest milionů korun získá čistírna 2406 aeračních elementů sloužících k provzdušňování a míchání aktivačních nádrží

Ostrava 13. 6. 2017 – Horkému počasí musí čelit zaměstnanci čistírny odpadních vod ve Frýdku-Místku, kteří v současnosti připravují k opravě druhý koridor aktivačních nádrží. Práce na prvním z nich jsou již dokončeny, kompletní finalizace opravy je plánována na červenec. Práce bylo nutné rozdělit na dvě části, aby čistírna v celém průběhu opravy dále plnila svůj hlavní úkol, tedy vypouštěla do Ostravice vyčištěnou vodu z domácností a podniků ve Frýdku-Místku a okolí.

 „Aktivační nádrže tvoří pomyslné srdce čistírny odpadních vod. Aerobní bakterie zde za přístupu vzduchu, který do nádrží vháníme, odstraňují naprostou většinu organického znečištění vody, dále pak sloučeniny dusíku a fosforu. Právě aerační elementy v těchto nádržích si zaslouží kvůli svému opotřebení výměnu, aby dokázaly rovnoměrně provzdušňovat aktivační směs,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Kromě výměny více než 2400 aeračních elementů dojde také k výměně šesti ponorných míchadel a šesti oximetrů sloužících k měření a zajištění optimální koncentrace rozpuštěného kyslíku.

Samotné výměně ale předchází fyzicky nejnáročnější část opravy. Zaměstnanci SmVaK Ostrava musí sestoupit několik metrů dolů do vypuštěných nádrží a v náročných podmínkách připravit pracoviště tak, aby mohlo být osazeno zmiňovanými technologiemi.

„Frýdecko-místecká čistírna má dva koridory aktivačních nádrží. My je musíme opravovat postupně, abychom zachovali plný provoz vždy jednoho z nich a zajistili čištění odpadních vod v objemu, jak do čistírny přitékají,“ vysvětluje Tlolka.

Čistírna odpadních vod pro Frýdek-Místek byla vybudována v blízkém Sviadnově a je v provozu od roku 1967. Kromě domácností a místních podniků je na ni napojen také například nošovický pivovar Radegast. Čistírna prošla postupně řadou modernizací, rekonstrukcí a rozšiřováním kapacity, z nichž nejrozsáhlejší probíhala v letech 1990–1995.  V současnosti má kapacitu pro vyčištění odpadních vod od zhruba 165 tisíc ekvivalentních obyvatel a  dokáže vyčistit 40 tisíc metrů krychlových odpadních vod za den.

 

Poznámky

Česle – technologické zařízení sloužící k odstranění plovoucích nečistot v odpadní vodě. Zachycené nečistoty se nazývají shrabky.

Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky

Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.

Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.

Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.

Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.

Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz

 

 

 

 

 

 

Pro editory

 

  • Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v ČR.
  • Hlavní výrobní činností je výroba a dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod.
  • V roce 2016 společnost vyrobila 62 036 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá spotřebě na obyvatele a den u vody fakturované celkem 128 litrů, u vody fakturované domácnostem 88 litrů.
  • Společnost SmVaK Ostrava provozuje kanalizační síť s délkou 1837 kilometrů v 80 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 522 000 obyvatel. V provozu je 67 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 271 169 m3 za den. V roce 2016 odváděla společnost odpadní vodu z 54 105 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.
  • Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 112 vodojemů systému je 300 668 m3 vody.
  • Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.