Čistírna v Háji ve Slezsku získá kapacitu pro připojení dalších lokalit

Díky projektu za více než 10 milionů korun bude na rozšířenou čistírnu možné v případě potřeby napojit například Mokré Lazce, Štítinu nebo Nové Sedlice

Ostrava 17. 7. 2017 – Na konci června byla zahájena významná investiční akce, která spočívá ve vybudování nových stavebních objektů v areálu čistírny v Háji ve Slezsku a osazení těch stávajících rozšířenou technologií, aby byla kapacita provozu dostatečná pro případné napojení nových oblastí. Stávající čistírenská linka je v některých obdobích díky nové výstavbě a postupnému napojování některých domácností plně vytížena. Rozšíření technologie umožní pokračování výstavby také v již napojených lokalitách. Hotovo bude na konci roku.

„Stávající čistírna byla navržena v souladu s plánovanou etapizací, kdy se počítalo s jejím postupným zatěžováním a následným rozšiřováním kapacity. V současnosti tedy čistí odpadní vodu z Háje ve Slezsku a místních částí Chabičov, Smolkov a Lhota u Opavy. Probíhající investice nám umožní postupně připojit další lokality. Vím, že v daných obcích se vede diskuze nad tím, jak čištění odpadních vod v budoucnosti řešit. My budeme díky této investici připraveni,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Během stavby budou vybudovány objekty hrubého předčistění (lapák štěrku), kalového hospodářství (kalojem pro stabilizaci kalu) nebo dešťové zdrže sloužící pro zadržování vody při intenzivních srážkách včetně příslušných technologií.

Již vybudované stavební prvky budou osazeny potřebnou technologií, aby byla zajištěna dostatečná kapacita pro napojení nových lokalit. Bude tak do provozu uveden druhý koridor čistírny, který je z první etapy stavebně připraven.

Čistírna v Háji ve Slezsku byla vybudována v roce 2003. Její projektované parametry odpovídají čištění odpadní vody pro 2200 ekvivalentních obyvatel. Za rok dokáže vyčistit téměř 121 tisíc kubíků odpadní vody.

Poznámky

Česle – technologické zařízení sloužící k odstranění plovoucích nečistot v odpadní vodě. Zachycené nečistoty se nazývají shrabky.

Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky

Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.

Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.

Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.

Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.

Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz

 

Pro editory

  • Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v ČR.
     
  • Hlavní výrobní činností je výroba a dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod.
  • V roce 2016 společnost vyrobila 62 036 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá spotřebě na obyvatele a den u vody fakturované celkem 128 litrů, u vody fakturované domácnostem 88 litrů.
     
  • Společnost SmVaK Ostrava provozuje kanalizační síť s délkou 1837 kilometrů v 80 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 522 000 obyvatel. V provozu je 67 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 271 169 m3 za den. V roce 2016 odváděla společnost odpadní vodu z 54 105 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.
     
  • Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 112 vodojemů systému je 300 668 m3 vody.
  • Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.