Aktuality

Kohoutkový inspektor vyrazil po roce opět do akce

Certifikát Kohoutkového inspektora obdrželo v minulých letech již 120 podniků za vstřícnost v podávání pitné vody z veřejné sítě zákazníkům

 

Ostrava 19. 6. 2019 – Kohoutkový inspektor SmVaK na sebe v letošním roce vzal podobu dvou mladých inspektorek připravujících se po úspěšném absolvování maturitních zkoušek na vysokoškolské studium. Na přelomu jara a léta vyrazily inspektorky na Frýdecko-Místecko, aby ocenily další podniky, které jsou k zákazníkům vstřícné v podávání pitné vody z  veřejné sítě. Kromě nálepky Podáváme vodu z kohoutku provozovatelé obdrželi sadu džbánů a sklenic, do kterých mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

SmVaK Ostrava odstartovaly projekt v létě 2015 a každý rok během léta inspektoři/inspektorky vyráží do terénu, aby zjistili/y, jak se situace v průběhu času mění. Například v loňském roce inspektorky navštívily zhruba 90 podniků, z nichž 50 obdrželo ocenění za vstřícný přístup k zákazníkům v podávání pitné vody z veřejné sítě. Celkem se tak do projektu zapojilo již 120 restaurací, kaváren, cukráren, občerstvovacích zařízení nebo hotelů.
„Podávání kohoutkové vody se postupně stává i v České republice běžnou praxí. Přibližujeme se vyspělým zemím. Negativních reakcí a odmítnutí s odůvodněním, že si majitelé nebo provozovatelé nepřejí, aby obsluha podávala zákazníkům vodu z kohoutku, se objevuje stále méně a méně často. Pozitivně vnímají provozovatelé také fakt, že naše inspektorky pouze nemonitorují stav, ale s obsluhou o situaci diskutují a jako vstřícný krok nechávají v podnicích vybavení, do nějž je možné vodu servírovat,“ říká generální ředitel společnost SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Princip projektu spočívá v osobních návštěvách a rozhovorech s majiteli jednotlivých podniků. Vodárenská společnost chápe, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce. Navíc voda jako nejcennější surovina má svou hodnotu. Proto není podmínkou pro ocenění to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma.
Pro porovnání: za litr vody z kohoutku v regionu, kde působí SmVaK Ostrava, zaplatí zákazníci o něco více než osm haléřů, třetinková lahev neperlivé vody se prodává v podnicích za zhruba třicet korun.
„Argument, že podávání kohoutkové vody připravuje podniky o tržby, je z našeho pohledu scestný. Když jdu na kávu a zmrzlinu do cukrárny, nedám si místo toho kohoutkovou vodu, stejně jako neplatí to, že když jdu s kamarády na pivo, objednám si místo toho džbánek vody s citrónem. Jde o vstřícný krok směrem k zákazníkům a rozšíření služeb. Dopad na tržby je v tomto ohledu mizivý,“ popisuje Pšenička.

Kohoutkové inspektorky budou letos v terénu během léta opakovaně a vypraví se do dalších okresů, kde vodárenská společnost působí. SmVaK Ostrava mají v plánu v projektu pokračovat a dále ho rozvíjet i v budoucnu.

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509
e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz