Zpět

Kohoutkový inspektor SmVaK se vrací a bude odměňovat

Ostrava 28. 6. 2018 – Žáci a studenti dostanou vysvědčení a poslední den letošního školního roku vyrazí znovu do regionu Kohoutkový inspektor SmVaK, aby zjistil, které podniky v regionu jsou k zákazníkům vstřícné v podávání pitné vody z veřejné vodovodní sítě. Za svou vstřícnost obdrží zástupci restaurací, kaváren, hotelů a barů kromě nálepky Podáváme vodu z kohoutku také sadu džbánů a sklenic s logem vodárenské společnosti, do kterých mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

Společnost SmVaK Ostrava odstartovala projekt v létě 2015 a každý rok během prázdnin inspektor vyráží do terénu v Moravskoslezském kraji znovu. Letos má v plánu navštívit zhruba 100 podniků.

„Do projektu je v současnosti zapojeno zhruba 70 podniků v Moravskoslezském kraji. To, že inspektor objel trojnásobný počet zařízení, ukazuje, že podávání pitné vody z kohoutku zákazníkům v našem kraji stále není zcela obvyklé. A to je škoda. Uvidíme, jak se situace během uplynulých dvanácti měsíců změnila. Pevně věřím, že k lepšímu, protože pitná voda v regionu vykazuje díky zdrojům v čisté beskydské a jesenické přírodě a sofistikovanému způsobu její úpravy a distribuce vysokou kvalitu,“ říká generální ředitel společnost SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Princip projektu spočívá v osobních návštěvách a rozhovorech s majiteli jednotlivých podniků. Vodárenská společnost chápe, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s její přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce personálu. Navíc voda jako nejcennější surovina má svou hodnotu. Proto není podmínkou pro ocenění to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma.
Pro porovnání: za litr vody z kohoutku v regionu, kde působí SmVaK Ostrava, zaplatí zákazníci zhruba osm haléřů, třetinková lahev neperlivé vody se prodává v podnicích za zhruba třicet korun.


„Cílem zůstává vysvětlovat lidem a provozovatelům podniků, že tato praxe není výjimkou, ale standardem v jiných evropských zemích zcela běžným. Lidé si postupně zvykají na to, že kohoutkovou vodu díky její kvalitě pijí stále více. Myslím, že obava provozovatelů podniků týkající se snížení tržeb není na místě. Když jdete na pivo nebo víno, nedáte si místo něj přece vodu z kohoutku, stejně jako nevynecháte kvůli kohoutkové vodě oběd nebo kávu po něm, vysvětluje Pšenička.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz