Informace o zřízení zákaznického účtu najdete zde. Vzorovou fakturu s vyznačenými údaji nezbytnými pro registraci najdete zde

Informace o Dodatku ke smlouvě, který Vám byl doručen, naleznete zde

Změna v zasílání e-faktury pro klienty České spořitelny. Informace o dalším postupu najdete zde.

Pro rezervaci termínu schůzky na zákaznickém centru využijte rezervační systém zde

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

Naše společnost dodává kvalitní pitnou vodu zákazníkům z regionu
severní Moravy a Slezska a stará se také o odvádění a čištění vod odpadních.

Zpět

31 milionů do čistíren odpadních vod na Frýdecko-Místecku

Významné investiční stavby proběhnou v letošním roce v areálech čistíren odpadních vod ve Frýdku-Místku, Třinci nebo v Jablunkově.

Ostrava 15. 5. 2019 – Finančně nejnáročnější budou investice do kalového hospodářství v areálech čistíren odpadních vod ve Frýdku-Místku a v Třinci, které vyjdou dohromady na zhruba 22 milionů korun. Provoz v Jablunkově bude nejen modernizován, ale také rozšířen, protože narazil na své kapacitní limity. Investice sedm milionů korun umožní napojení dalších lokalit.

Kapacita jablunkovské čistírny odpadních vod, která pochází z roku 2002, je již naplněna, což nám v některých momentech způsobuje provozní problémy. Vzhledem k tomu, že se na ni mají postupně napojovat další odkanalizované lokality, je nutné čistírnu rozšířit a technologicky posílit. Týká se to především biologického stupně čistění, konkrétně provzdušňování aktivační nádrže, a kalového hospodářství, kdy bude zvýšena kapacita strojního odvodňování kalů. Hotovo by mělo být na podzim,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

V jablunkovské čistírně bude za více než dva miliony korun letos také modernizováno hrubé předčištění – tedy první stupeň v procesu čištění odpadních vod.

Za 11 milionů korun bude v čistírně odpadních vod pro Frýdek-Místek vybudováno zařízení pro strojní zahuštění kalu. Ve stávající budově kalového hospodářství bude instalována linka strojního zahuštění kalu, vybudováno bude také čerpání přebytečného kalu k lince, posílena bude čerpací stanice vnitřní kanalizace a doplněna automatická tlaková stanice. „Přínos bude energeticko-ekologický. V současnosti přečerpáváme přebytečný kal před usazovací nádrže, odkud ho společně s primárním kalem odpouštíme do čerpací stanice a dále do vyhnívací nádrže. Tímto způsobem ovšem čerpáme také značný objem vody, kterou následně musíme zahřívat na 37 stupňů Celsia, což je energeticky náročné. Díky této investici se tomu vyhneme a celý proces bude výrazně efektivnější a ohleduplnější k životnímu prostředí,“ vysvětluje Tlolka. Hotovo by mělo být do konce roku.

V čistírně odpadních vod v Třinci bude za 11 milionů rekonstruováno odvodňování kalu. „Stávající odvodňovací lis z roku 1994 je již z hlediska požadovaného výkonu a výstupní sušiny odvodněného kalu nevyhovující. Zařízení je vzhledem k době svého využití již značně opotřebované,“ říká Tlolka.

Bude vybudována nová linka odvodňování kalu s celým příslušenstvím.
 

„V letošním roce investujeme do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod 260 milionů korun. Na Frýdecko-Místecku budou probíhat projekty za celkem 88 milionů korun. Některé zahájíme i dokončíme, některé dokončujeme z loňska, některé stavby přejdou do další sezóny. V letošním roce tak v okrese vynaložíme na odvádění a čištění odpadních vod 42 milionů korun,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

SmVaK Ostrava investovaly do infrastruktury od roku 1995 více než 11 miliard korun. Z dlouhodobého hlediska investice rostou. Od roku 2008 se drží objem prostředků nad půlmiliardou ročně – loni to bylo 540 milionů, v letošním roce je na investice vyhrazeno 657 milionů korun. Další miliardy za posledních dvacet let směřovaly do oprav.

 

Slovníček pojmů

Kal - Každá mechanicko-biologická čistírna produkuje při čištění odpadní vody určité množství kalu (v závislosti na její velikosti, zatížení a zvolené technologii čištění). Vyprodukované kaly se čerpají do kalové čerpací stanice a zpracovávají v kalové koncovce, která je nedílnou součástí každé čistírny odpadních vod. Důležitým faktorem je i následná možnost dalšího využití kalu, případně jeho nezávadné likvidace. Z tohoto důvodu je nezbytné uvažovat i o zajištění jeho hygienické nezávadnosti.

Při čištění odpadních vod vznikají tyto typy kalů:

  • primární kal - je přiveden ze stokového systému, patří sem i zachycené plovoucí nečistoty (tuk apod.), většina těžších nerozpuštěných a drobnějších částic, které se usadí v usazovacích nádržích),
  • aktivovaný  kal - při biologickém čištění se do vody přivádí kyslík a současně se voda promíchává. Bakterie, které rozkládají organické látky z vody, se za přítomnosti kyslíku množí, shlukují se ve vločky a vytvářejí aktivovaný kal. Protože do čistírny přitéká stále další voda a bakterie se dále množí, je nutné odstraňovat část vznikajícího kalu jako přebytečný aktivovaný kal,
  • externí kal – kal dovážený z jiných čistíren a dalších zdrojů (septiky, jímky).

Aktivovaný přebytečný kal a primární kal tvoří dohromady tzv. surový kal

Ve vyhnívací nádrži se kal permanentně míchá za stálé teploty 37-38 stupňů Celsia (mezofilní proces) nebo za teploty 50-55 stupňů Celsia (termofilní proces) a probíhá zde přeměna většiny rozložitelných organických látek na bioplyn za nepřítomnosti kyslíku - tzv. stabilizace kalu. Bioplyn se odvádí do plynojemů a na větších čistírnách je následně využíván v kogeneračních jednotkách pro výrobu tepla a elektřiny.

Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky

Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.

Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.

Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.

Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.

Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.

 

Kontakt:

Mgr. Marek Síbrt, manažer vnějších vztahů, mluvčí

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.

tel. 725 500 509

e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz